October 1, 2022

Dragon Esdelsur

Home Sweet Home

Auto racing: Zieske, Hedtke take home feature titles at KRA Speedway – West Central Tribune

WILLMAR — Derek Zieske of Renville won the A attribute race in the WISSOTA Avenue Inventory Division on Thursday evening at KRA Speedway.

Zieske edged Braden Brauer of Eyota and Ethan Liams of Kandiyohi.

In the WISSOTA Super Stock Division, Jay Hedtke of Grove City was victorious in the A function. Zach Schultz, also of Grove Town, was next and Andrew Hedtke, a different Grove Town resident, took 3rd.

No other A capabilities had been concluded at deadline as racers dealt with continuous rain most of the evening.

Racing carries on at 7 p.m. up coming Thursday at KRA with the Tremendous Inventory Particular and Stock Motor vehicle Specific sponsored by Donnelly Truck Assistance Inc. of Willmar. No races will be held in the WISSOTA Modified, WISSOTA Midwest Modified or WISSOTA Mod Fours lessons.

Pure StockHeat 1 – (1) Cody Hatch, Olivia … (2) Jared Kelm, Murdock … (3) Brock Hedtke, Atwater.
Heat 2 – (1)  Bruce Laabs, Grove Town … (2) Dominick Platow, Paynesville … (3) Chris Isdal, Spicer
WISSOTA Modifieds
Warmth 1 – (1) Brian Haben, Appleton … (2) Josh Beaulieu, Bemidji … (3) Mike Stearns, Aberdeen, S.D.
Heat 2 – (1) Brady Gerdes, Villard … (2) Danny Bayer, Elrosa … (3) Shane Sabraski, Rice
Warmth 3 – (1) Joseph Thomas, Glyndon … (2) Don Eischens, Richmond … (3) Tony Konold, Clear Lake, S.D.
WISSOTA Midwest Mods
Heat 1 – (1) Jake Smith, St. Joseph … (2) Corey Mehrwerth, St. Stephen … (3) Justin VanEps, Kandiyohi
WISSOTA Mod Four
Warmth 1 – (1) Tyler Larson, Kandiyohi … (2) Dean Larson, Pennock … (3) Dustin Holtquist, St. Cloud.
WISSOTA Super Inventory
Warmth 1 – (1) Jacob Knapper, Montevideo … (2) Shane Sabraski, Rice … (3) Andrew Hedtke, Grove City
Warmth 2 – (1) Dexton Koch, Becker … (2) Dustin Zieske, Lynd … (3) Zach Schultz, Grove City
A characteristic – (1) Jay Hedtke, Grove Metropolis … (2) Zach Schultz, Grove Town … (3) Andrew Hedtke, Grove City
WISSOTA Avenue Stock
Heat 1 – (1) Ethan Liams, Kandiyohi … (2) Doug Olmscheid, Belgrade … (3) Thomas Worthy of, Milaca.
Heat 2 – (1) Justin Vogel, Brooten … (2) Braden Brauer, Eyota … (3) Zachary Flickinger, Madison.
A function – (1) Derek Zieske, Renville … (2) Braden Brauer, Eyota … (3) Ethan Iiams, Kandiyohi
WISSOTA Hornet
Warmth 1 – (1) Justin Schelitzche, Waconia … (2) Blake Hawker, Rice … (3) Mathew Dittman, Lake Lillian.